Jakimi cechami powinna wykazywać się opiekunka osób starszych?
893
post-template-default,single,single-post,postid-893,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-16.4,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

Jakimi cechami powinna wykazywać się opiekunka osób starszych?

praca w opiece nad osobami starszymi w niemczech

Jakimi cechami powinna wykazywać się opiekunka osób starszych?

Każdy kto myśli o wyjeździe do pracy za granicę, prędzej czy później rozważa ofertę opiekun osób starszych. Trzeba przyznać że rzeczywiście jest ona bardzo korzystna, zarówno pod względem zarobków, jak i obowiązków. Czy jednak każda osoba nadaje się na bycie opiekunem? Jakie kwalifikacje trzeba posiadać, aby twoja kandydatura spotkała się z pozytywnym odbiorem potencjalnego pracodawcy.

 

Czym powinien wyróżniać się opiekun osób starszych w Niemczech?

 

  • Doświadczenie – w pracy opiekuna osoby starszej przydaje się nawet minimalne doświadczenie. Pozwala ono lepiej i sprawniej wykonywać podstawowe czynności, takie jak pomoc przy poruszaniu się, ubieraniu, wykonywaniu zabiegów kosmetycznych i toaletowych, karmienie i przygotowywanie posiłków. Doświadczenie w opiece nad osobą starszą może być popartem referencjami lub opisane jako opieka nad członkiem rodziny.

 

  • Cierpliwość – opiekun osób starszych musi być cierpliwy. W tym zawodzie nie ma miejsca na ponaglanie, zdenerwowanie i stres. Pracujemy dla innych osób, które nie są już tak sprawne jak dawniej. Każda czynność jest dla nich wyzwaniem i potrzebują na jej wykonanie znacznie więcej czasu. Opiekun osoby starszej powinien wykazywać zrozumienie dla stanu zdrowia i zachowywać się w sposób, który będzie wzbudzał zaufanie i poczucie bezpieczeństwa w podopiecznym.

 

  • Zorganizowanie – każdy opiekun osób starszych powinien umieć samodzielnie organizować czas swojej pracy. To konieczne do sprawnego wykonania powierzonych obowiązków. Organizacja zadań jest bardzo ważna również z punktu widzenia podopiecznego. Szczególną uwagę przywiązują oni do swoich nawyków, przyzwyczajeń i rytuałów. Jedzenie posiłków o tej samej porze co zwykle, zajęcia, spacery – plan dnia osób starszych jest dla nich rzeczą świętą i wprowadzenie jakichkolwiek zmian przez opiekuna, na które nie mają ochoty, może skutkować rozwiązaniem umowy o pracę.

 

  • Prawo jazdy – dobrze jeśli opiekun osób starszych posiada uprawnienia do kierowania samochodem. Nie musi przy tym dysponować własnym autem. Wiele starszych osób chętnie zatrudnia opiekunów, którzy mogą prowadzić ich samochód. Zabierają wówczas swoich podopiecznych na spacery, wożą do lekarza lub wspólnie wyruszają na zakupy. Możliwość opuszczenia domu jest dla osób starszych wielką frajdą i przyjemnością, którą opiekun może zapewnić.

 

  • Znajomość języka – największe szansę na znalezienie zatrudnienia w zawodzie opiekuna osób starszych, mają osoby znające język niemiecki na poziomie komunikatywnym. Jest to konieczne do sprawnego porozumiewania się z podopiecznym, odpowiadania na jego pytania i dbania o dobre samopoczucie.

 

  • Umiejętności kulinarne – opiekun osób starszych ma większe szanse na pracę, kiedy dysponuje przynajmniej podstawowymi umiejętnościami kulinarnymi. Dzięki nim może samodzielnie przygotować podopiecznym prosty posiłek lub nawet pełnowartościowy obiad. Podejmując się dodatkowych obowiązków, takich jak gotowanie, może tym samym zwiększyć swoją stawkę godzinową nawet o 5 euro. Daje mu to znacznie lepsze perspektywy zarobkowe.

Jeśli jesteś zainteresowany sprawdź nasze oferty pracy dla opiekunek w Niemczech 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz